Kolorystka Ilona Brzozowska

Very Peri kolor roku 2022 wg Instytut Pantone. Jak go wykorzystać w swoich stylizacjach?

Very Peri kolor roku 2022 wg Instytut Pantone. Jak go wykorzystać w swoich stylizacjach?

Co to jest Instytut Pantone i dlaczego wyznacza trendy kolorystyczne?

Pantone Color Institute założony w latach 60-tych opracował własną paletę barw Pantone (Color) Matching System (PMS), która różni się od skali RGB i CMYK. W 2000 roku rozpoczął publikowanie kolorów roku i lansowanie trendów kolorystycznych.

Eksperci ds. kolorów Pantone na podstawie badań trendów kolorystycznych na całym świecie oraz warunków społeczno-ekonomicznych wybierają  kolor roku. Jest to spore wydarzenie głównie w świecie mody i faktycznie widać, że społeczeństwo nadal uznaje kolor za kluczową formę komunikacji.

Do tej pory kolorami roku były: Cerulean, Fuschia Rose, True Red, Aqua Sky, Tigerlily, Blue Turquoise, Sand Dollar, Chili Papper, Blue Iris, Mimosa, Turquoise, Honeysuckle, Tangerine Tango, Emerald, Radiant Orchid, Marsala, Rose Quartz i Serenity, Greenery, Ultra Violet, Living Coral, Classic Blue, Ultimate Grey i Illuminating Yellow.

kolory-roku-pantone-wszystkie
Wszystkie kolory roku Instytutu Pantone. Źródło: Farb Faible

W 2022 roku kolorem roku 2022 jest Very Peri – 17-3938, fiolet koloru kwiatów barwinka.  Instytut Pantone zdecydował się w tym roku na stworzenie nowego koloru. Ten niebiesko fioletowy odcień wzbudza zaufanie, zachęca do odważnej kreatywności i pobudza twórczego ducha oraz pozwala tworzyć nowe możliwości kolorystyczne. Złożoność tego nowego czerwonego fioletu nasyconego niebieskim odcieniem podkreśla ogromne możliwości, które przed nami stoją – mówi Laurie Pressman, wiceprezes Pantone Color Institute.

kolor-roku-2022-very-peri-pantone
Kolor roku Very Peri 17-3938. Źródło: Pantone

Dla kogo jest kolor roku Very Peri?

Niestety nie jest to kolor dla każdego, więc powinniśmy być ostrożni wybierając go.

Barwa ta będzie idealnie pasowała do:

  • Chłodnego Lata
  • Zgaszonego Lata

Very Peri jest zdecydowanie chłodny i delikatnie zgaszony, dlatego te dwa typy kolorystyczne będą się w nim bardzo dobrze prezentowały.

Very Peri będzie też dobrym pomysłem dla:

  • Jasnego Lata (użyty w ciemnej bazie ubraniowej, czyli np na spodnie, płaszcz lub w dodatkach i w połączeniu z kolorami z jej palety).
  • Chłodnej Zimy i Kontrastowej Zimy (Chłodna Zima na pewno powinna połączyć go z ciemniejszymi kolorami z jej palety, natomiast Kontrastowa Zima może spróbować połączyć go w nieoczywisty i kontrastowy sposób.

Na Very Peri raczej powinny uważać skrajnie ciepłe typy kolorystycznej, jak Ciepła Wiosna, Ciepła Jesień czy Zgaszona Jesień. One dużo lepiej prezentują się w ocieplonych fioletach wpadających w odcienie śliwkowe.

Natomiast dla ciemnych typów kolorystycznych jak Ciemna Zima czy Ciemna Jesień kolor ten może się okazać zbyt jasny. W ich przypadku polecam podobne, ale ciemniejsze odcienie, stosowanie go w dodatkach lub łączenie z ciemniejszymi kolorami z gamy.

kolor-roku-2022-very-peri-pantone-dodatki-kubki-tlo
Źródło: Pantone

Jak sprawdzić czy Very Peri jest dla Ciebie,  jeśli nie jesteś po analizie kolorystycznej?

Na pewno warto jest jest przeprowadzić mini analizę kolorystyczną w domowym zaciszu. Polecam przygotować kilka ubrań w odcieniach fioletu.

Ustaw lustro na przeciwko okna, gdy jest dobre światło dzienne i przykładaj po kolei każdą rzecz w odcieniu fioletu do twarzy. Postaraj się ocenić, w którym odcieniu wyglądasz najlepiej i na tej podstawie wysnuć wnioski czy pasują do Ciebie chłodne i lekko przygaszone fiolety. Jeśli tak, to możesz spróbować zakupić coś w kolorze roku Very Peri. W ten sposób możemy odkrywać każdą rodzinę kolorystyczną.

Jeśli interesuje Cię samodzielne przeprowadzenie analizy kolorystycznej z dokładnymi wskazówkami i paletami kolorystycznymi, to zapraszam Cię do zapoznania się z moim e-bookiem Samodzielny przegląd szafy, w którym krok po kroku tłumaczę, jak przeprowadzić taką analizę na wszystkich rodzinach kolorystycznych i na jakie parametry kolorów zwracać uwagę.

Jak łączyć kolor roku Very Peri?

To częste pytanie, jakie od Was dostaję, więc poniżej przedstawiam kilka propozycji:

Monochromatycznie

Ten schemat łączenia kolorów jest ostatnio bardzo popularny, polega po prostu na ubraniu się w odcienie danej rodziny kolorystycznej od stóp do głów. To wdzięczny schemat, ponieważ nie wymaga zbyt dużego myślenia o kolorze, ale też jest korzystny dla wielu typów sylwetek. Przede wszystkim dlatego, że brak podziałów kolorystycznych wydłuża sylwetkę.

kolor-roku-2022-very-peri-pantone-stylizacja-monochromatyczna-moda-damska-pokaz-mody-fioletowa-sukienka
Monochromatyczna stylizacja damska z kolorem roku 2022 Very Peri. Źródło: Valentino

Połączenie z kolorem neutralnym

Na początek proponuję zastosować jeden z najprostszych zabiegów w łączeniu kolorów, czyli połączyć wyrazisty kolor z innym neutralnym kolorem.

Very Peri możemy więc połączyć z bielą co dodatkowo go rozjaśni, odświeży i będzie idealne dla typów jasnych.

Kolejną propozycją jest uspokajająca szarość, która sprawdzi się dla typów przygaszonych.

Natomiast mocniejsze typy urody mogą połączyć Very Peri z czernią lub granatem, żeby dodać mu mocy i jeszcze dodatkowo go schłodzić.

kolor-roku-2022-pantone-polaczony-z-kolorem-neutralnym-szary-moda-meska-fioletowy-sweter-fioletowa-poszetka-smart-casual-szara-marynarka
Połaczenie koloru roku 2022 Very Peri z kolorem neutralnym

Możesz tworzyć nowe możliwości kolorystyczne!

Połączenie z żółtym

Kolejnym, już bardziej odważnym połączeniem najnowszego koloru roku jest dopełniający schemat łączenia kolorów. Ten schemat łączenia kolorów polega na łączeniu kolorów, które są naprzeciwko siebie na kole barw. Wzajemnie się one dopełniają, kontrastują i tworzą ciekawe zestawienia.

kolo-paleta-barw-polaczenie-koloru-roku-2022-very-peri-kolory-teoria-koloru
Źródło: Wikipedia

Naprzeciwko chłodnego fioletu na kole leży żółty i to z nim możemy stworzyć odważną i nowoczesną kompozycję. Gdy żółty wyrazisty kolor będzie dominował to sprawdzi się to u typów jasnych, ale przede wszystkim podkreśli urodę Kontrastowej Wiosny. Gdy jako dominujący kolor wybierzemy Very Peri, to może się to sprawdzić u Kontrastowej Zimy.

Ważne jest, aby nie używać kolorów dopełniających w proporcji 50 na 50, bo taka kompozycja nie prezentuje się dobrze.

kolor-roku-2022-very-peri-pantone-połaczony-z-kolorem-zoltym-moda-damska-pokaz-mody-zolte-rekawiczki-fioletowy-kapelusz-fioletowy-golf-fioletowe-ponczo
Połączenie koloru roku 2022 Very Peri z kolorem żółtym. Źródło; Valentino

Połączenie z niebieskim

Spokojniejszym połączeniem koloru Very Peri jest analogiczny schemat łączenia kolorów. Polega on na tym, że łączymy dany kolor z sąsiadującym na kole barw odcieniem. Obok fioletu znajduje się właśnie niebieski i to te dwa kolory stworzą ze sobą harmonijną kompozycję.

Obydwie rodziny kolorystyczne są chłodne, dlatego to połączenie szczególnie dobrze zaprezentuje się na chłodnych typach kolorystycznych. Dodatkowo nie powstanie zbyt mocny kontrast, co na pewno sprzyja w stylizacjach dla typów przygaszonych.

kolor-roku-2022-very-peri-pantone-polaczony-z-kolorem-niebieskim-moda-damska-sukienka-niebieska-sukienka-fioletowa-sukienka-srebrne-buty-botki
Połączenie koloru roku 2022 Very Peri z kolorem niebieskim

Połączenie z czerwonym

Ten sam dopełniający schemat łączenia kolorów możemy zastosować idąc w drugą stronę na kole barw. W tym wypadku obok fioletu leży czerwony i te dwa kolory również możemy ze sobą połączyć tworząc tym razem bardzo mocne i kontrastowe zestawienie, które zdecydowanie wymaga odwagi. Jeśli wolisz spokojniejsze stylizacje postaw na czerwone akcenty.

kolor-roku-2022-very-peri-pantone-polaczony-z-kolorem-czerwonym-moda-damska-czerwona-sukienka-fioletowe-spodnie
Połączenie koloru roku 2022 Very Peri z kolorem czerwonym.

Połączenie z różowym

To połączenie również na zasadzie schematu analogicznego jest na pewno dużo bardziej delikatne i kobiece. Jeśli dobierzemy odpowiedni odcień różu nie wystąpi też tak mocny kontrast jak w przypadku czerwieni. Dlatego więc typy Chłodne, które wolą jednolite stylizacje mogą wypróbować właśnie to połączenie.

kolor-roku-2022-very-peri-pantone-polaczony-z-kolorem-rozowym-moda-damska-rozowa-torebka-rozowe-szpilki-fioletowy-plaszcz-jeansy
Połączenie koloru roku 2022 Very Peri z kolorem różowym. Źródło: Pinterest

Jak osiągnąć ciekawe zestawienie kolorystyczne z kolorem roku?

Trudniejszym połączeniem koloru roku jest zastosowanie  schematu dopełnienia z podziałem. Jeśli chcecie zastosować ten schemat dobrze jest mieć przed sobą koło barw.

Schemat ten polega na wybraniu danego koloru i odnalezieniu jego koloru dopełniającego. Przesunięcie się o jedno oczko od niego w lewo, a potem w prawo, dzięki czemu znajdziecie dodatkowe dwa kolory i stworzycie spójną kompozycję z trzech kolorów.

kolo-paleta-barw-łaczenie-kolorow-polaczenie-very-peri-kolor-roku-2022-pantone-schemat-dopelniajacy-z-podzialem-musztardowy-oliwkowy
Dopełnienie koloru roku 2022 Very Peri z podziałem

Kolorem dopełniającym fioletu jest żółty. Gdy przesuniemy się o jedno oczko w prawo od niego na kole barw znajdziemy mocno ocieplony odcień żółtego, słoneczna żółć wchodzącą już w rodzinę pomarańczu. Gdy przesuniemy się o jedno oczko w lewo od koloru dopełniającego znajdziemy mocno ocieplony odcień zielonego.

Very Peri jest delikatnie przygaszony będzie się więc ładnie komponował właśnie z przygaszonymi kolorami, czyli w naszym wypadku musztardowym i oliwkowym.

Stosując ten schemat łączenia kolorów pamiętajcie, że jeden kolor powinien dominować, drugi być w średniej ilości, a trzeci stanowić tylko akcent. Takie połączenie da nam harmonijną kompozycję i stylowy efekt.

kolor-roku-2022-very-peri-pantone-stylizacja-moda-meska-marynarka-koszula-sweter-krata-fioletowy-sweter-fioletowa-poszetka-zielona-marynarka-marynarka-w-krate-blekitna-koszula
Dopełnienie koloru roku 2022 Very Peri z podziałem

Jakie są podobne kolory do Very Peri?

Ubrania w sklepach mogą różnić się nieco odcieniem od oryginalnego koloru roku. Jest to związane z różnorodnością materiałów i barwników. Dlatego, jeśli wiecie, że ten fiolet Wam pasuje, to i tak bądźcie czujni i na spokojnie zobaczcie, jak prezentujecie się w danym ubraniu w przymierzalni.

Ta delikatna różnica w odcieniach ma też swoje zalety, ponieważ dzięki temu osoby, którym Very Peri nie pasuje w 100% mogą znaleźć swoją wariację tego koloru i dostosować stylizację do swojej urody.

Jeśli zatem lubisz być w trendach, a wiesz, że Very Peri nie do końca jest dla Ciebie możesz znaleźć jego zastępnik w sklepie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tego, jak wykorzystać Very Peri w swoich stylizacjach, tak żeby go skomponować w idealny dla Ciebie sposób, to zapoznaj się z moją ofertą i umów się ze mną na spotkanie. Zapraszam do współpracy!

kolor-roku-2022-very-peri-pantone-rozne-odcienie-stylizacja-meska-fioletowy-fioletowa-bluza-zolte-skarpety-fioletowe-trampki
Różne odcienie koloru roku 2022 Very Peri w stylizacji męskiej

Jak wpływa na nas Very Peri?

Warto też pamiętać, że kolory bardzo mocno oddziałują na nas energetycznie. Już od lat naukowcy prowadzą w tym zakresie badania i mamy dowody, że kolory faktycznie wpływają na nasze samopoczucie, wydajność czy poziom energii.

  • Fioletowy sugeruje bogactwo, ekstrawagancję i fantazję.
  • Jest też kojarzony z duchowością, mistycyzmem i tajemnicą.
  • Może bardzo mocno pobudzać kreatywność i intuicję.
  • Może jednak być też postrzegany z byciem zdystansowanym, aroganckim czy cynicznym.
kolor-roku-2022-very-peri-pantone-moda-damska-stylizacja-fioletowa-marynarka-sesja-zdjeciowa-kolorystka-stylistka-ilona-brzozowska-fioletowa-bluzka
Foto: Oskar Tuszyński

Czy Very Peri to jedyny kolor roku?

Nie! Tak naprawdę wiele liczących się marek działających w aranżacji wnętrz i produkujących farby ogłasza swoje kolory roku i dyktuje trendy we wnętrzach. Chociaż to nie jest nasz temat, to myślę, że warto o tym wiedzieć, jeśli interesują nas kolory.

Kolor roku 2022 według Dulux Professional

Inspirujący Błękit to kolor roku 2022 opracowany przez Globalne Centrum Estetyczne AkzoNobel wraz z ekspertami z całego świata.

Ten dynamiczny błękit wziął swoją inspirację od otwartego nieba i powiewu świeżego powietrza. Jest to przewiewny odcień, który otwiera każdą przestrzeń i pięknie zaprezentuje się w wielu wnętrzach.

kolor-roku-2022-dulux-professional-tlo-salon-kanapa-design-meble
Kolor roku 2022 Dulux Professional Inspirujący Błękit T0.10.70. Źródło: www.duluxprofessional.pl

Kolor roku 2022 według Benjamin Moore

Firma wybrała October Mist 1495 delikatny odcień szałwii, który daje poczucie bezpieczeństwa i przestrzeń do wyrażania swojej kreatywności.

Tę delikatną barwę z łatwością połączy się z innymi odcieniami tworząc przytulny klimat i dając poczucie stabilności.

kolor-roku-2022-benjamin-moore-tlo-sciana
Kolor roku 2022 Benjamin Moore October Mist 1495. Źródło: www.benjaminmoore.pl

 

Udostępnij ----

Bez kategorii
Kolorystka Ilona Brzozowska trzymająca paletę kolorów

NEWSLETTER ----

Spójny wizerunek wzbudza zaufanie klientów i partnerów biznesowych. Otrzymuj wskazówki i powiadomienia o nowych postach.