Kolorystka Ilona Brzozowska

Typy sylwetek u kobiet i mężczyzn.

Typy sylwetek u kobiet i mężczyzn.

Co nam daje świadomość naszego typu sylwetki?

Świadomość naszych zalet oraz mankamentów jest niezwykle ważna. Dzięki niej możemy odpowiednio wybierać fasony, kolory i wzory części naszej garderoby. Jeśli posiadamy taką wiedzę to wiemy, do jakich działów powinniśmy się kierować w sklepach podczas zakupów. Oszczędzamy dzięki temu mnóstwo czasu oraz pieniędzy, ponieważ przestajemy kupować ubrania, które założymy tylko kilka razy lub w ogóle.

Zawsze będziesz miał/a się w co ubrać!

Kiedy poznasz już swój typ sylwetki i zaczniesz robić świadome zakupy, to zapomnisz o godzinach spędzonych przed szafą przy wybieraniu stylizacji. Gwarantuję Ci to!

Gdy w naszych szafach znajdują się tylko fasony, które podkreślają atuty naszej sylwetki oraz takie, które ukrywają jej mankamenty, tworzenie codziennych stylizacji okazuje się naprawdę proste. Dlaczego? Bo wszystkie części garderoby, jakie będziesz posiadał/a w swojej szafie, będą pasowały do Twojego typu sylwetki i spełniały swoje zadania.

Większa pewność siebie dzięki poznaniu swojego ciała

Podczas pomiaru i analizy swojej sylwetki nie powinniśmy się ocenić, a obserwować i poznawać! Nie porównuj się do kolegów i koleżanek. Każdy z nas ma inne atuty swojej sylwetki. Ktoś ma krągłe biodra, a ktoś szersze ramiona. Nie każdy rodzi się z długimi nogami lub z wyraźnie zarysowaną talią. Musimy podejść do tego optymistycznie i zaakceptować swój typ sylwetki! Każdy z nas jest inny i to jest piękne w otaczającym nas świecie.

Kiedy poznasz atuty i mankamenty swojej sylwetki, zaakceptujesz je i nauczysz się tworzyć stylizacje idealne dla siebie, Twoja pewność siebie wzrośnie.

Będziesz wtedy wiedział/a, jakie fasony ubrań zakładać, a jakich unikać. Zaczniesz dobierać odpowiednie wzory i dodatki. Będziesz pewny/a swoich stylizacji i tego, że są dobrane idealnie do Twojego typu sylwetki. Po prostu zaczniesz mieć świadomość tego, że świetnie wyglądasz i wszystko jest na swoim miejscu!

Jakie są najpopularniejsze typy sylwetek wśród kobiet i mężczyzn?

Typy sylwetki damskiej

Jakie mamy damskie typy sylwetek? Jest 5 najbardziej powszechnych sylwetek wśród kobiet:

 • Odwrócony trójkąt
 • Gruszka
 • Kolumna
 • Jabłko
 • Klepsydra
typy-damskich-sylwetek-rysunek-odwrocony-trojkat-gruszka-jablko-klepsydra-kolumna-cegla
Typy damskich sylwetek. Źródło: własne

Typy sylwetki męskiej

Natomiast jeśli chodzi o sylwetki męskie, mamy 5 typów:

 • Odwrócony trójkąt
 • Trapez
 • Heksagon
 • Kolumna
 • Prostokąt
męskie-sylwetki-rysunki-odwrocony-trojkat-gruszka-heksagon-kolumna-ołówek-prostokat-kolo
Typy męskich sylwetek. Źródło: własne

Jak samodzielnie zrobić pomiar sylwetki?

Pomiar sylwetki i określenie jej typu wbrew pozorom nie jest trudne. Możemy zrobić to samodzielnie w warunkach domowych, jeśli tylko posiadamy:

 • centymetr krawiecki
 • kalkulator
 • lustro
 • dopasowane ubrania tego samego koloru lub jednolitą bieliznę.

Zaczynamy od dokonania pomiarów. Są na to dwa sposoby, wybierz ten łatwiejszy dla Ciebie.

Mierzenie obwodu

Pierwszy sposób to tradycyjne okalanie się centymetrem w odpowiednim miejscu. Zaczynamy zawsze od zmierzenia ramion w najszerszym miejscu. Następnie dokonujemy pomiaru talii, jest to najwęższe miejsce na naszym tułowiu, zazwyczaj znajduje się na wysokości łokcia przy wyprostowanej ręce. Na koniec mierzymy biodra – podobnie jak ramiona – w najszerszym miejscu.

Pomiar na płasko

Drugi sposób polega na przyłożeniu centymetra na płasko, np. od szczytu jednego ramienia do drugiego. Kolejność pomiaru naszej sylwetki pozostaje taka sama jak w sposobie pierwszym.

Na koniec zapisz wszystkie wyniki na kartce.

Jak odczytać wyniki naszych pomiarów ciała?

Wyniki pomiarów damskiej sylwetki:

Jeśli Twoje ramiona są znacząco szersze od bioder, to znaczy, że jesteś odwróconym trójkątem

Jeśli Twoje biodra są znacząco szersze od ramion, to znaczy, że jesteś, gruszką.

Jeśli Twoje ramiona i biodra są mniej więcej tej samej szerokości, to potrzebujesz skorzystać z kalkulatora, a by dokonać dodatkowych obliczeń. Podziel szerokość Twojej talii przez szerokość bioder, np. talia to 70 cm, a, a biodra to 90 cm. To otrzymany wynik to 0,77. Następnie pomnóż ten wynik przez 100 (0,77 x 100 = 77). Na koniec odejmij otrzymany wynik od 100 (100 – 77 = 23). Otrzymany wynik, w tym przypadku 23%, jest to współczynnik określający stosunek bioder do talii.

Gdy wynik jest mniejszy niż 10%, a dodatkowo jesteś bardziej szczupła, oznacza to, że jesteś Kolumną.

Gdy wynik jest mniejszy niż 10% newralgiczne są okolice brzucha, to oznacza, że jesteś Jabłkiem

Gdy wynik jest pomiędzy 11% a 24%, Twoja talia jest proporcjonalna, co oznacza, że jesteś Klepsydrą.

Gdy wynik jest większy niż 25%, to oznacza, że masz wąską talię, którą warto podkreślić.

Należy jednak pamiętać, że może wystąpić lekki błąd pomiaru lub sytuacja, w której będziesz na granicy przyjętych widełek. W takim wypadku trzeba jeszcze zweryfikować naszą sylwetkę wizualnie. Do tego będą Ci potrzebne przylegające ubrania lub jednolita bielizna, o której wspominałam wyżej.

Stań prosto przed lustrem i zauważ obrys swojej sylwetki. O wiele łatwiej będzie, gdy będziesz za sobą miała jednolite tło, a Twoje ubranie będzie kontrastujące z nim. Przyjrzyj się dokładnie swojej sylwetce i sprawdź, czy faktycznie jest w takim kształcie, jaki wyszedł z pomiarów i obliczeń. Być może z pomiarów wyszło, że jesteś Klepsydrą, ale zauważasz, że twoje biodra lub ramiona bardziej przykuwają wzrok. To ważny element analizy sylwetki, który utwierdzi Cię w przekonaniu, którym typem sylwetki jesteś.

 

Wyniki pomiarów męskiej sylwetki:

Aby odnaleźć swój typ sylwetki, należy wyliczyć proporcje klatki piersiowej w stosunku do bioder. Obwód bioder należy podzielić przez obwód klatki piersiowej i następnie pomnożyć przez 10, np. 90 / 100 = 0,9 następnie 0,9 * 10 = 9.

Dla sylwetki trójkąt stosunek ten powinien wynosić 10 (klatka piersiowa) do 9 (biodra). Im niższy wynik, czyli 8 lub 7 tym bardziej rozbudowany w klatce piersiowej jest mężczyzna i tym więcej zabiegów tuszujących rozbudowane barki musi zastosować.

Gdy proporcja klatki do bioder jest w okolicach 10, oznacza to, że mamy do czynienia z sylwetką Trapezu, Prostokąta, Kolumny lub Heksagonu.

Do rozstrzygnięcia będziemy potrzebowali wyliczenia stosunku talii do klatki piersiowej oraz wzięcia pod uwagę wzrostu.

Obwód talii dzielimy przez odwód klatki piersiowej i mnożymy wynik przez 100, np. 80 / 100 = 0,8 następnie 0,8 * 100 = 80. Jeśli wynik wyjdzie powyżej 80% będziemy mieć do czynienia z sylwetką Trapez lub Heksagon. Należy wizualnie ocenić czy na pierwszy plan rzucają się okolice brzucha, wtedy sylwetka to Heksagon czy może bardziej rozbudowane są uda i pośladki, wtedy mamy do czynienia z sylwetką typu Trapez.

Jeśli stosunek talii do klatki piersiowej mieści się w granicach 70-80%, należy zwrócić uwagę na wzrost. Bardzo wysoki mężczyzna będzie miał sylwetkę Kolumny, natomiast mężczyzna średniego i niskiego wzrostu będzie miał sylwetkę Prostokąta.

Pamiętaj, że wszystkie pomiary należy dodatkowo weryfikować wizualnie. Przykładowo, możesz mieć większy obwód bioder od ramion ze względu na rozbudowane pośladki. Natomiast wizualnie Twoja sylwetka będzie zaliczała się do odwróconego trójkąta. W takim wypadku powinieneś stosować zabiegi stylizacyjne dla sylwetki odwrócony trójkąt.

 

Odwrócony trójkąt

Kobieta odwrócony trójkąt

Ten typ sylwetki damskiej oznacza, że masz szerokie ramiona i wąskie biodra. Linia ramion jest prosta i mocna. Takie typy sylwetki mają zazwyczaj duży biust, ale nie zawsze.

Głównym zadaniem podczas tworzenia stylizacji dla tego typu sylwetki będzie optyczne tuszowanie ramion lub biustu, a zarazem dodawanie objętości w biodrach, w celu wyrównania proporcji sylwetki.

W swoich stylizacjach powinnaś wybierać:

 • U góry proste fasony i lekkie materiały w jednolitych, ciemniejszych kolorach
 • Dekolty w kształcie litery V
 • Rozkloszowane spódnice lub szerokie spodnie połączone z paskiem.
 • Baskinki w celu podkreślenia talii
 • Szerokie spodnie mogą być również z przetarciami.
 • Wzory, połysk i jasne kolory na dole stylizacji, aby optycznie poszerzyć biodra
 • Odważne i kolorowe dodatki oraz buty
kobieta-odwrócony-trojkat-stylizacja-sylwetka-thisrt-dekolt-v-spodnica-rozkloszowana
Damska stylizacja sylwetki odwrócony trójkąt. Źródło: Pinterest

Mężczyzna odwrócony trójkąt

Jeśli Twój typ sylwetki to Trójkąt, oznacza to, że masz szerokie ramiona, które są zdecydowanie węższe od bioder i zazwyczaj smukłe, długie nogi.

Typ sylwetki trójkąt lub V oznacza, że masz właściwe proporcje ciała. Masz idealną sylwetkę nie tylko pod względem atrakcyjności fizycznej, ale również dlatego, że w swoich stylizacjach możesz nosić praktycznie wszystko.

Najlepsze dla Ciebie będą:

 • Ubrania typu slim fit, aby podkreślić atuty sylwetki.
 • Delikatne wzory w stonowanych kolorach, np. krata.
 • Spodnie chinos’y. Możesz również założyć te o szerszych nogawkach.
 • Jeśli Twój typ kolorystyczny na to pozwala, to używaj w górnych partiach stylizacji ciemniejszych kolorów.
 • W dolnych partiach stylizacji stosuj jaśniejsze kolory.
męska-sylwetka-typ-sylwetki-odwrocony-trojkat-czarna-koszulka-okulary-jeansy-szare
Męska stylizacja dla sylwetki odwrócony trójkąt. Źródło: Pinterest

Gruszka

Kobieta gruszka

Posiadasz szerokie biodra i raczej wąskie ramiona. Kobiety Gruszki mają zazwyczaj małe piersi i masywne uda czy krągłą pupę.

Powinny one w swoich stylizacjach tuszować okolice bioder i dodawać objętości górnych partii ciała.

W swoich stylizacjach powinnaś wybierać:

 • Grube tkaniny o jaśniejszych kolorach na górze stylizacji. Dodawaj tam również wzory, zdobienia i błysk.
 • Hiszpańskie dekolty, tj. carmen, łódka czy sabrina.
 • Fasony optycznie poszerzające Twoje ramiona.
 • Paski i taliowane fasony ubrań, aby podkreślić swoją talię.
 • Ciemne i jednolite kolory na dole stylizacji. Wybieraj proste kroje o normalnym stanie.
 • Spodnie o prostych nogawkach lub spodnie w kant. Jeśli wolisz spódnice, najlepszym wyborem będzie spódnica ołówkowa
 • Dodatki w górnych partiach stylizacji, tj. kapelusze, broszki czy naszyjniki.
stylizacja-damska-gruszka-czarne-spodnie-bluzka-w-paski-torebka
Damska stylizacja dla sylwetki gruszka. Źródło: Girlstyle

Mężczyzna trapez

Masz stosunkowo szerokie biodra lub masywne czy umięśnione uda. Panowie, którzy mają ten typ sylwetki zazwyczaj posiadają newralgiczne miejsca w okolicy brzucha.

Jeśli jesteś Trapezem, to w swoich stylizacjach powinieneś optycznie poszerzać swoje ramiona, a gdy borykasz się z wyżej wspomnianym problemem z brzuchem lub boczkami, to Twoja stylizacja również powinna to ukryć.

Najlepsze dla Ciebie będą:

 • Jasne kolory i wzory w górnych częściach stylizacji (uważaj jednak na wzory przy większym brzuchu)
 • Marynarki z poszerzonymi ramionami lub poduszkami.
 • Monochromatyczne stylizacje.
 • Spodnie w ciemnych, stonowanych kolorach.
 • Dolne części stylizacji bez rzucających się w oczy wzorów.
 • Pasek w kolorze spodni
męska-stylizacja-marynarka-biala-spodnie-czarne-pasek-buty-eleganckie-formalny-okulary
Męska stylizacja dla sylwetki trapez. Źródło: Suyanllo

Jabłko

Kobieta jabłko

Ten typ kobiecej sylwetki charakteryzuje się tą samą szerokością ramion i bioder. Ma problematyczną okolicę brzucha i brak talii. Panie o tym typie sylwetki najczęściej mają zgrabne nogi i kształtny biust.

Jeśli jesteś kobietą o tym typie sylwetki w swoich stylizacjach powinnaś się skupić na stworzeniu iluzji talii oraz wysmukleniu sylwetki.

W swoich stylizacjach powinnaś wybierać:

 • Dłuższe i luźniejsze fasony ze średniej grubości materiału w górnych partiach sylwetki.
 • Dekolty V lub U, które wysmuklą Twoją sylwetkę
 • Fasony, które podkreślą Twoje najszczuplejsze miejsce pod biustem, tj. sukienki empire.
 • Spódnice i sukienki o długości za kolano, o prostych i jednolitych formach.
 • Spodnie z wysokim stanem.
 • Dłuższe wisiorki i przykuwające uwagę kolczyki.
 • Buty na koturnie lub słupku.
damska-stylizacja-jablko-plus-size-sukienka-rozowa
Damska stylizacja dla sylwetki jabłko. Źródło: Good House Keeping

Mężczyzna heksagon

Mężczyzna o sylwetce Heksagonu jest krągły i dość masywny. Twoim największym problemem jest zazwyczaj okolica brzucha.

Podczas wybierania stylizacji powinieneś się skupić na optycznym wyszczupleniu swojej sylwetki.

Najlepsze dla Ciebie będą:

 • Ciemne kolory, które wysmuklą Twoją sylwetkę.
 • Ubrania z gładkiego i prostego materiału, bez bardzo widocznych wzorów.
 • Stylizacje bez kontrastów kolorystycznych.
 • Taliowane, jednorzędowe marynarki.
 • Spodnie w kant lub gładkie.
 • Marynarki podkreślające linię ramion
 • Kamizelki tuszujące newralgiczne okolice brzucha
męska-stylizacja-typ-sylwetki-heksagon-jablko-garnitur-szary-meski-koszula-biala-elegancka-stylizacja
Męska stylizacja dla sylwetki heksagon. Źródło: Pinterest

Klepsydra

Kobieta klepsydra

Ten typ sylwetki damskiej ma zbliżone wymiary ramion i bioder oraz ładne wcięcie w talii. Jeśli masz figurę Klepsydry, to jesteś posiadaczką najbardziej pożądanego typu sylwetki wśród kobiet.

Porady stylizacyjne będziesz czerpać w głównej mierze od Trójkąta lub Gruszki. Jeśli masz mały biust lub czujesz, że okolice bioder są problematyczne to porady dla Gruszki będą również dla Ciebie. Natomiast jeśli Twoje ramiona są proste i wyjątkowo rzucają się w oczy, powinnaś skorzystać z porad dla Trójkąta.

W swoich stylizacjach powinnaś wybierać:

 • Dopasowane fasony w górnych partiach sylwetki. Mogą być one kolorowe, wzorzyste lub w połysku.
 • Fasony podkreślające Twoją piękną talię, możesz to zrobić za pomocą pasków, różnych krojów i kolorów góry i dołu.
 • Dopasowane fasony z lejących się materiałów w dolnych częściach garderoby
 • Spodnie i spódnice z wysokim stanem.
 • Wszystkie dodatki, które tylko Ci się podobają. Wszystkie będą wyglądały na Tobie dobrze.
damska-stylizacja-klepstdra-wzory-spodnie-top-talia
Damska stylizacja dla sylwetki klepsydry. Źródło: Bloglovin

Kolumna

Kobieta kolumna

Ten typ kobiecej sylwetki oznacza, że Twoje ramiona i biodra są mniej więcej tej samej szerokości. Nie masz zbyt zarysowanej talii i krągłej pupy, ale za to możesz pochwalić się szczupłymi nogami.

Twoimi głównymi zabiegami w stylizacjach będą stworzenie iluzji talii oraz skrócenie sylwetki. Twoja sylwetka nie posiada bardzo kobiecych kształtów, dlatego za pomocą odpowiednio dobranych ubrań nadasz je jej.

W swoich stylizacjach powinnaś wybierać:

 • Objętościowe, kolorowe i połyskujące górne części garderoby.
 • Fasony oversize
 • Pasek połączony z rozkloszowaną spódnicą lub szerokimi spodniami, aby stworzyć iluzję talii
 • Jasne kolory, wzory, tkaniny w dolnych partiach stylizacji.
 • Spódnice mini i szorty, aby podkreślić Twoje długie nogi
 • Dodatki, jakie Ci się tylko podobają, wszystkie pasują Twojego typu sylwetki
damska-stylizacja-kolumna-sylwetka-spodnie-pomaranczowe-bluzka-buty
Damska stylizacja dla sylwetki kolumna. Źródło: Pinterest

Mężczyzna kolumna

Masz podobne wymiary ramion i bioder, a do tego szczupłe nogi. Zazwyczaj nie zmagasz się z oponką na brzuchu, a wręcz przeciwnie, masz płaski brzuch. Twoja sylwetka posiada doskonałe proporcje, dlatego możesz nosić większość trendów modowych!

Twoim głównym zabiegiem stylizacyjnym będzie poszerzenie ramion, abyś wyglądał bardziej mężnie, a Twoja sylwetka wyglądała na bardziej umięśnioną.

Najlepsze dla Ciebie będą:

 • Stylizacje stworzone z warstw, najlepiej z różnego rodzaju grubości materiału i tekstury.
 • Wzory, jasne kolory i poziome paski. Możesz je stosować w górze i na dole swojej stylizacji.
 • Luźne wzorzyste koszule i oversizowe bluzy, aby dodać objętości w górnych partiach ciała.
 • Luźne spodnie z przetarciami lub dziurami, np. boyfriend’y lub chinos’y.
męska-stylizacja-kolumna-plaszcz-sweter-koszula-jeansy-meskie-mezczyzna
Męska stylizacja dla sylwetki kolumna. Źródło: Pinterest

 

Prostokąt

Mężczyzna prostokąt

Jesteś średniego lub niskiego wzrostu. Twoje barki i biodra mają podobne wymiary. Jesteś raczej szczupły.

Twoim głównym zabiegiem stylizacyjnym będzie nadbudowanie linii ramion poprzez stosowanie jasnych kolorów w górnych partiach stylizacji. Dzięki takiemu zabiegowi Twoja sylwetka się wyciągnie i będziesz wyglądał na wyższego.

Najlepsze dla Ciebie będą:

 • Stosowanie jaśniejszych kolorów w górnych partiach stylizacji.
 • Stosowanie ciemniejszych kolorów w dolnych partiach stylizacji.
 • Stylizacje złożone z warstw, aby dodać objętości w górnych partiach Twojej sylwetki.
 • Krawaty i muszki, aby przyciągnąć uwagę na górne części sylwetki.
 • Spodnie w kant.
 • Spodnie w takim samym kolorze jak buty.
meska-stylizacja-sylwetka-prostokat-szelki-koszula-biala-spodnie
Męska stylizacja dla sylwetki prostokąt. Źródło: Pinterest

 

Jeśli jesteś zainteresowany/a profesjonalną analizą sylwetki oraz innymi usługami w sferze wizerunku marki osobistej, to zapraszam do kontaktu!

Udostępnij ----

Bez kategorii
Kolorystka Ilona Brzozowska trzymająca paletę kolorów

NEWSLETTER ----

Spójny wizerunek wzbudza zaufanie klientów i partnerów biznesowych. Otrzymuj wskazówki i powiadomienia o nowych postach.