Kolorystka Ilona Brzozowska

Niejedno ma imię – kolorystka o czerni słów kilka

Niejedno ma imię – kolorystka o czerni słów kilka

Niejedno ma imię – kolorystka o czerni słów kilka

Kojarzy się z luksusem, prestiżem, ale również z żałobą i życiem. To kolor formalny i elegancki. Kolor neutralny i dostojny. W oczach wielu uważany za bezpieczny i odpowiedni na każdą okazję. Mowa o czerni, a dokładnie o jej kilku twarzach, które dla niektórych mogą okazać się wybawieniem, ale tylko dla niektórych, dlatego zapraszam do świata czerni – pełnego nieoczywistości.

Dawno, dawno temu – czy istniała średniowieczna kolorystka?

W XVI wieku za sprawą Lutra kolory zostały zepchnięte do lamusa. Czy winna temu była średniowieczna kolorystka dokonująca analizy kolorystycznej? Oczywiście, że nie. Wówczas życie wyglądało inaczej i tylko niewielka część społeczeństwa mogła sobie pozwolić na zakup kolorowych ubrań, ze względu na ich wysoką cenę. Dzięki wynalezieniu sztucznych barwników, kolorowe ubrania zaczęły być bardziej powszechne oraz dostępne dla biedniejszych. Kolorów na ulicach przybywało, a to nie podobało się arystokracji, która już nie wyróżniała się na tle biedniejszych klas. Postanowiła, zatem to zmienić i powrócić do neutralnych barw, między innymi czerni. To właśnie od tej pory ów barwy są uważane za szlachetne i dostojne, wręcz arystokratyczne.

Analiza kolorystyczna prawdę powie

Mimo, iż czerń uważana jest za elegancki i formalny kolor, to nie każdy wygląda w niej dobrze. To ważne, aby mieć tego świadomość. Tylko niewiele osób należy do tego grona, zatem, dla kogo czerń? Z 12 typów kolorystycznych, czerń bezkarnie mogą nosić tylko 3 typy. Aby przekonać się czy to kolor odpowiedni dla nas warto dokonać analizy kolorystycznej. Kolorystka za sprawą swoich umiejętności udzieli odpowiedzi na to ważne pytanie, doradzi i wysłucha, ale czy pomoże ukryć mankamenty? Czerń ukrywa mankamenty sylwetki tylko, jeśli pasuje naszemu typowi kolorystycznemu i jest odpowiednio użyta w fasonie. Jeśli nasz typ nie może nosić czerni zastępuje ją swoim innym ciemnym kolorem neutralnym. Pojawia się, zatem pytanie, kiedy nosić czerń? Czerń najlepiej prezentuje się po 18tej. Lepiej unikać jej na porannych spotkaniach nawet, jeśli jest odpowiednia dla naszego typu kolorystycznego.

ilona-brzozowska-chusty-do-analizy-kolorystycznej-stylistka-kolorystka
Część chust służących do analizy kolorystycznej Źródło: Ilona Brzozowska

Kolor, który mówi

Czerń jest specyficzna, jednak podobnie jak inne kolory oddziałuje na otoczenie. Czerń kojarzy się z prawdomównością, więc nosząc ubrania w tym kolorze stajemy się bardziej autentyczni w oczach rozmówcy. Z pomocą tego koloru można odnieść zamierzone efekty, ale należy ostrożnie go dawkować. Czerń ma również swoją ciemną stronę, jaką jest słabszy ładunek energetyczny obniżający optymizm, a nawet wpędzający w depresję. Nosząc elementy koloru czarnego można pogorszyć swój nastrój, a dobry nastrój to podstawa codziennego dnia. Wybierając czarne ubrania przyczyniamy się do gorszego samopoczucie, którego raczej jak wiemy wolimy unikać, szczególnie w biznesie. Aby zbadać, w jaki sposób czerń oddziałuje na danego człowieka warto dokonać analizy kolorystycznej, w czym pomoże kolorystka.

Dlaczego Polacy kochają czerń?

Odpowiedź niejedno ma imię, a nawet kilka odcieni.

Polacy często wybierają czerń, bo wydaje się, że jest to bardzo prosty kolor bazowy, który do wszystkiego pasuje, jednak w czerni pozostaje się niezauważalnym. W czerni stapiamy się z tłem i mamy dużo mniejsze szanse, że zostaniemy zapamiętani, jeśli wybierzemy czerń np. na networking czy konferencję. Panuje również mylne stwierdzenie, iż dodatki koloru czarnego sprawdzają się najlepiej i pasują zarówno do pracy jak i na wielkie wyjścia. Nic bardziej mylnego. Niektóre typy kolorystyczne lepiej prezentują się w beżach, inne w brązach czy granatach i to dodatki w tych kolorach będą dla nich lepszym rozwiązaniem. Dobierać kolory nie jest łatwo, ale zasłanianie się czarnym to również nie najlepsza taktyka. Barwy oferują wiele, chodzi o to, żeby z nich korzystać i wywoływać „efekt wow”.

ludzie-w-czarnych-ubraniach-na-ulicy-tłum-ludzi
Ludzie w czarnych ubraniach na ulicy Źródło: Pixabay

Czerń a praca

Kolor czarny jest lubiany przez wielu, lecz pasuje niewielu. Uznawany za bezpieczny kolor, może wtapiać osobę w neutralne tło lub diametralnie zmienić wizerunek na gorsze, czego biznesmeni może dajmy ludzie biznesu chcą uniknąć. Czarny może również zepsuć samopoczucie, a tego również lepiej unikać – szczególnie w jesienne dni po pracy. Czarny może przytłoczyć, dlatego jeśli kolejnym razem zastanowisz się, dlaczego czujesz się źle/Twoi pracownicy są smutni i nieefektywni to pomyśl o swojej szafie pełnej czarnych elementów. Pomyśl również, jakie barwy wprowadzić do swojej garderoby, aby dodać sobie trochę endorfin i pewności siebie. Kolorów nigdy za wiele, kolorowych stylizacji również.

 

Jeśli czujesz, ze czas na zmiany i chcesz zastąpić czerń kolorami, spotkajmy się na analizę kolorystyczną. Przekazaną wiedzę wykorzystasz każdego dnia i ożywisz swoją garderobę. Analiza kolorystyczna jest w zasięgu Twojej ręki. Tylko odrobina pracy a efekt zrobi wrażenie na Tobie oraz Twoim otoczeniu.

 

 

Udostępnij ----

Bez kategorii
Kolorystka Ilona Brzozowska trzymająca paletę kolorów

NEWSLETTER ----

Spójny wizerunek wzbudza zaufanie klientów i partnerów biznesowych. Otrzymuj wskazówki i powiadomienia o nowych postach.