Kategorie
Kolory

Kolory są jak tlen!

Zastanówcie się jak wygląda teraz nasz świat? Nowe technologie, postęp, minimalizm.

Nasze otoczenie to biurowce ze szkła i stali, szare ulice i chodniki, białe budynki prosto od dewelopera i jednokolorowe domy.

We wnętrzach prym wiedzie biel i odcienie szarości. Beton i marmur królują w łazienkach i kuchniach, a często wdzierają się też do salonów. W tekstyliach polecane są stonowane barwy, a jedyne na czym człowiek z wytęsknieniem zawiesza oko, to ocieplające drewno na podłodze, blacie czy meblach.

Za najbardziej eleganckie kolory uznaje się czerń, szarość, granat, beż i biel. W prawie każdym poradniku od stylistki znajdziemy wskazówki, jak ubrać się klasycznie. Zwykle należy postawić na monochromatyczność, barwy ziemi i minimalizować liczbę kolorów w stylizacji.

Zaraz, zaraz, wiem gdzie spotykamy się z morzem kolorów!

Billboardy, reklamy w gazetach i supermarket gdzie produkty aż krzyczą do nas z półek, próbując przyciągnąć nasz wzrok. Nad tymi kampaniami pracuje sztab specjalistów, którzy dobrze wiedzą co nam w duszy gra! Naukowcy już dawno to zbadali – kolory!

Kolory są jak tlen!

Wiedzieli to bardzo dobrze nasi przodkowie. Malowali swoje groty czerwonym barwnikiem. Później wille dostojników były pięknie zdobione na zewnątrz i w środku. Najpiękniejsze kamienice miały kolorowe fasady, bogato zdobione. Starożytne rzeźby też były różnorodnie barwione! Ich obecny biały kolor, to zasługa archeologów, którzy uznali, że będą zdrapywać resztki farby.

W Starożytności najwięksi dostojnicy nosili kolorowe szaty, szczególnie czerwone. Im trudniejszy do osiągnięcia był kolor, tym tkanina była droższa. Na fioletowe szaty mogły sobie pozwolić tylko rodziny królewskie. Do wyprodukowania 1,5 gr purpury tyryjskiej potrzeba było 12 tysięcy ślimaków, z których otrzymywano ten barwnik.

Egipcjanie, Hindusi i Chińczycy od wieków leczyli kolorami. Odkryli, że kolory mogą uspokajać, relaksować lub dodawać energii. Kolory jako fale świetlne wpływają na przysadkę mózgową, która odpowiada za naszą równowagę hormonalną (wzrost, płodność, odporność, trawienie, sen, ciepłotę ciała). Odpowiednie kolory mogą przywrócić równowagę chorującym narządom lub układom.

Naukowcy dowiedli, że w otoczeniu tradycyjnej architektury, z ornamentami na wysokości wzroku i kolorowymi fasadami chodzimy wolniej, jesteśmy bardziej zrelaksowani. Zbadali również, że w przestrzeni pozbawionej kolorów chodzimy szybciej i jesteśmy bardziej zdenerwowani, a zakładamy często szare ubrania jesteśmy bardziej narażeni na obniżenie nastroju, a nawet depresję.

Kolory mogą również podnieść nasze zdolności intelektualne. Dr Lee z Uniwersytetu w Auckland dowiodła, że jeśli w przerwach w pracy spoglądamy na coś kolorowego, to popełnimy mniej błędów podczas wykonywania monotonnego zadania. Dzięki innym badaniom wiemy też w jakich kolorach ścian wykonamy lepiej zadania, w których ważne są szczegóły i zapamiętywanie, a w jakim kolorze poradzimy sobie lepiej z zadaniami wymagającymi użycia wyobraźni i kreatywności. Napisz do mnie a zdradzę Ci sekret!

Oprócz tego wiemy już, że dzięki niebieskiemu światłu zainstalowanemu w metrze w Jokohamie jest mniej rzucających się pod pociągi samobójców, odkąd w Tiranie jest więcej kolorowych budynków mieszkańcy chętniej płacą podatki, a więźniowie są mniej agresywni w różowych celach.

Co się więc stało? Dlaczego odeszliśmy od kolorów na rzecz barw neutralnych?

Odpowiem na to pytanie w kolejnym artykule, a dziś chciałam Was skłonić do refleksji w którym świecie chcecie żyć?

W świecie gdzie kolory służą tylko temu, żeby nami manipulować czy w takim, w którym czerpiemy z nich energię, radość i zdrowie? Kolory potrafią wspierać nas w naszym codziennym życiu, wykorzystajmy to! Obecnie możemy barwić tkaniny na miliony odcieni, niech moc kolorów towarzyszy nam na co dzień, niech kolory komunikują światu, to co mamy w środku, niech podkreślają nasze naturalne piękno!

Natura nie bez powodu dała nam możliwość rozróżniania milionów kolorów. Korzystajmy z tego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *